« Szolgáltatások - Sebkezelés »

Sebkezelés a diabéteszes lábon

A diabéteszes láb elnevezés magába foglalja valamennyi tünetet, amely a cukorbeteg lábon kialakulhat (neuropátia, angiopátia, seb, mikróbás fertőzések). Sebek a cukorbetegek 15%-nál jelentkeznek. A károsodás gyógyulása után a betegek 40-100%-ánál a seb 1 éven belül ismét kiújul. A diabéteszes lábseb szövődményeként gyakori a gangréna, kialakulhat szepszis. Gyakori az amputáció. Ezért a szűrés és a megelőzés szerepe elsőrendű fontosságú.

A diabéteszes lábon kialakuló sebek kezlése

Az eredményes kezelés több szakmacsoport együttműködését feltételezi: belgyógyász-diabetológus, angiológus, sebész, radiológus, bőrgyógyász, ortopéd orvos, infektológus, diabéteszes szaknővér, dietetikus, sebkezelő szaknővér, lábápolásban jártas gyógypedikűrös, ortopédiai eszközök gyártója.

Tehermentesítés: elsődleges szerepet játszik a sebgyógyulás feltételeinek biztosításában és a megelőzésben, hogy a kóros nyomáspontokon ne alakuljanak ki sebek. A felületes sebek esetében a seb területén kimélyített betéttel ellátott diabéteszes védőcipő / terápiás cipő a megfelelő.

Mélyebb sebeknél, főleg ha a talpon helyezkedik el, az egész lábat tehermentesítő ún. total kontakt gipszelés bizonyítottan hatékony. Ez azonban a betegek életminőségét jelentősen rontja, így elfogadottá vált az egyéni/előre gyártott ortézis viselése. Akut krízisállapot (pl. fertőzés) esetén ágynyugalom, majd segédeszközzel (kerekesszék, mankó) történő mobilizálás javasolt. Diabéteszes cipő készítésénél a méretvétel kompressziós pólyában/harisnyában történik.

Speciális sebkezelés: Külön figyelmet igényel a talpon, lábélen, ujjakon kialakult mély, fertőzött sebek kezelésénél a sebfedők gondos megválasztása, pl. occlusiv kötszer kerülendő, a sebfedők térfoglalása a cipőben fontos szempont!

Mivel a cukorbetegeknél az idegkárosodás miatt az érzékelés csökken, vagy teljesen megszűnik, gyakran nem érzik, ha valami megsérti a lábukat. Ezért fontos, hogy a diabéteszes számára napi rutinná váljon a láb ellenőrzése. A talpat tükörrel lehet a legjobban megfigyelni. Ha bármilyen elváltozást, sebet, elszíneződést lát, forduljon azonnal kezelőorvosához!