« A diabétesz és a láb - Diabétesz »

Mi a cukorbetegség és hogyan alakul ki?

A cukorbetegség a belső elválasztású mirigyeket érintő rendellenesség, melyet a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon elégtelensége vagy hiánya okoz.
A szervezet az inzulin segítségével juttatja a cukrot a sejtekbe, ezért a hormonhiány következtében kórosan magas cukorszint alakul ki a vérben és a vizeletben. Ez különböző panaszokat és működési rendellenességeket okoz.

A cukorbetegség típusai

1-es típusú cukorbetegség
Más néven inzulinfüggő vagy fiatalkori diabétesznek is hívják. Többnyire negyven éves kor alatt jelentkezik, de leggyakrabban kamaszkorban diagnosztizálják. A betegség általában hirtelen alakul ki, mert az inzulintermelés a hasnyálmirigy sejtjeinek pusztulása miatt teljesen leáll.

2-es típusú cukorbetegség

Nem inzulinfüggő vagy időskori diabéteszként is ismert, és általában a negyven éven felülieket érinti. Oka részben az, hogy a termelt hormonmennyiség nem elégíti ki a szervezet inzulinszükségletét, részben pedig lecsökkenhet a szervezet inzulin iránti érzékenysége – ezt az állapotot a szaknyelv inzulinrezisztenciának hívja. A hasnyálmirigy eleinte úgy próbálja helyrehozni a hibát, hogy több inzulint termel, de erre hosszú időn keresztül képtelen, ezért végül nem tud elegendő mennyiséget kiválasztani ahhoz, hogy stabilizálja a vércukorszintet.

A diabétesz okai és kockázati tényezői

A cukorbetegség mindkét típusának kialakulásában szerepet játszhatnak genetikai tényezők, de megjelenését vélhetően környezeti hatások idézik elő.
Az 1-es típusú cukorbetegség a hasnyálmirigyet károsító vírusos fertőzés következtében alakul ki.
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázati tényezői közé tartozik az elhízás, az időskor, illetve az örökletesség.