« Tudástár »

Hogyan károsítja a lábát a diabétesz?

A szövődmények elsősorban a hajszálerekben alakulnak ki, és ennek következménye a szemet, a vesét, az idegeket, a bőrt károsító hatás. Az esetek egy részében a nagyerek is károsodnak, valamint szívinfarktus, szélütés alakulhat ki. A cukorbetegek lába sajátos méretváltozáson megy át. 10 év cukorbetegség után a betegek többségénél a láb duzzadtabbá válik, mélysége és szélessége megnő.

A szövődmények megelőzéséhez, vagy kialakulásuk lassításához Ön is nagyban hozzájárulhat. Ebben a tájékoztatóban a láb és a bőr diabétesz eredetű problémáiról írunk. Megtudhatja belőle, mit tehet nap mint nap azért, hogy megelőzze a cukorbaj okozta elváltozásokat és lába egészséges maradjon. Hogyan károsítja a lábat a diabétesz?

A magas vércukorszint több olyan problémát okozhat, ami a lábnak is árt:

  • Idegkárosodás, érzészavar miatt nem biztos, hogy lábaiban érez fájdalmat, meleget, hideget. A lábán keletkező sérülés, gyulladás rosszabbodhat, mert észre sem veszi, hogy ott van. Az érzékelésnek ezt a hiányát diabéteszes neuropátiának nevezik.
  • Az elégtelen vérkeringés megnehezíti a sérülések, fertőzések gyógyulását. A perifériás érrendszeri betegséget a dohányzás tovább súlyosbíthatja. A lábon jelentkező elváltozások kialakulásában ez a két folyamat erősíti egymást.


Mit tehetek lábam egészségének megőrzése érdekében?

Mozogjon többet.

 

Törődjön diabéteszével és működjön együtt az Önért dolgozó egészségügyi dolgozókkal, akik azon fáradoznak, hogy vércukorszintjét meghatározott tartományon belül tartsák.

 

A lábbeli felhúzása előtt minden alkalommal tapintsa meg a cipőt belülről, kézzel: a cukorbetegség miatt az Ön érzőképessége csökkenhet, ezért előfordulhat, hogy a cipőbe esett kavicsot nem veszi észre vagy nem észleli a bélés károsodását, ami a láb kisebesedéséhez vezethet.

 

Csak cukorbetegeknek kialakított, extra széles, extra mély cipőt vásároljon. Új cipőjét először otthon viselje 20 percig, majd vizsgálja meg a lábát. Ha pirosodást észlel valahol, annak a cipő levételét követően 20 percen belül el kell múlnia. Ha nem így történik, akkor a láb fekélyesedése nem zárható ki. Ez a javaslat vonatkozik a méretre készült ortopéd cipőkre is.

 

A lábsérülések megelőzése érdekében mindig legyen a lábán cipő és zokni. Soha ne járjon mezítláb, vízbe/medencébe csak védőcipőben menjen.

 

Ne viseljen olyan zoknit vagy harisnyát, amely varrott, mert a varrás nyomáspontot okozhat lábán, fekélyesedéshez vezethet.

 

Ügyeljen rá, hogy a zokni vagy harisnya térd alatt ne legyen túlságosan szoros.

 

Ha lábának boltozatai megsüllyedtek, viseljen egyedi, cukorbetegeknek kialakított lúdtalpbetétet.

 

Rendszeresen, naponta ápolja és vizsgálja meg lábát. Ha nem tud lehajolni, a talpát tükörrel nézze meg. Ha vágást, elszíneződést vagy fekélyt észlel, azonnal forduljon orvoshoz! Ha az Ön látása károsodott, kérjen segítséget a naponkénti lábvizsgálathoz.

 

Lábkörmének sarkait ne vágja ki, hagyja körmét túlnőni a körömsáncon.

 

Óvja lábait forróságtól és hidegtől. Ne tegye a lábát forró vízbe! Vízbe lépés előtt ellenőrizze a vízhőmérsékletet. Ne használjon melegvizes palackot, melegítőpárnát vagy elektromos hőtakarót! Ezek megégethetik, anélkül, hogy észrevenné.

 

Engedje szabadon áramolni lábában a vért. Ülés közben ha lehetséges, tegye fel a lábát. Naponta kétszer-háromszor mintegy 5 percen át jól mozgassa meg a lábujjait és mozgassa le és fel a bokáját. Hosszabb időn keresztül ne tegye keresztbe a lábait! Ne dohányozzon!

 

Kezdje el most! Foglalkozzon már ma többet a lábával! Legyen minden nap ideje lábának alapos átvizsgálására!