« A diabétesz és a láb - Mit tehetek a lábam egészségének megőrzéséért? »

MIT TEHETEK LÁBAM EGÉSZSÉGÉNEK MEGŐRZÉSÉÉRT?

A lábproblémák kialakulásának megelőzése azzal kezdődik, hogy jól kezeli a diabéteszét, egészséges az életvitele, és rendszeresen méri, kontroll alatt tartja a vércukor szintjét. Ha ezt megteszi, megelőzheti, de legalább lassíthatja a lábában lévő idegsejtek és a vérerek változásait.
 

Ugyancsak fontos a helyes és rendszeres lábápolás, mely során minden nap gondozza a lábát, és lépéseket tesz bőre károsodásának megelőzése érdekében: megelőzi a bőrkeményedések kialakulását és óvja lábait a sérülésektől. Lábának napi mosása és hidratálása megőrzi a láb bőrének rugalmasságát, ellenőrzésével pedig gyorsan megtalálja rajta a sérüléseket és a bőr elváltozásait. A hidratáló krémet lábainak megszárítása után kell használni – lába minden részén dörzsölje be bőrébe a krémet, alul és felül, hogy lágy legyen. Ne kenje be a lábujjak között, mert ha ezen a részen nedves a bőr, a fertőzések könnyebben megtalálják. Hintőport legfeljebb kis mennyiségben használjon, mivel összecsomósodva tömítő hatása van, ami növeli a fertőzések kialakulásának lehetőségét.
 

Ha a láb bőre megsérül, általában gyorsan meggyógyul – de nem a diabéteszes sebe, ami könnyen elfertőződhet, elfekélyesedhet. A fekély olyan seb, aminek a gyógyulása hosszú időt vesz igénybe. Ez a fajta kisebesedés a bőr hasadásával kezdődik, ami gyógyulás helyett egyre rosszabbá válik. A fekély környékén vörös, de legalábbis a megszokottnál sötétebb a bőr. Esetleg még a bőr alatti szövetek is kilátszanak. Ha a seb elfertőződik, a bőrfelszín megduzzad, és a sebből folyadék szivárog.
 

Ha úgy véli, fekélye van, azonnal forduljon orvoshoz! Minél korábban veszik kezelésbe, annál nagyobb a gyógyulás esélye.
Ha egy cipő feltörte a lábát, akkor azt a lábbelit ne használja! A cipőbe a felvétel előtt tapintson bele, mert egy kavics, vagy a bélés felpöndörödése a láb kisebesedését okozhatja, és ez akár a végtag elvesztéséhez is vezethet. A fekély képződés leggyakoribb helyei az ujjak mögötti talp párna, a kalapács ujjak, a bütyök, a körömágy.
 

A fekély kezelésének legfőbb alapelve, hogy azt az erőt, amely a kisebesedéshez vezetett, ki kell iktatni, a lábat tehermentesíteni kell. Az idegellátás zavara miatt a lábfekély többnyire nem fáj, ezért a betegek nem veszik komolyan! A tehermentesítés nem csak mankóval, járókerettel, de speciálisan kialakított tehermentesítő rögzítővel, cipővel és talpbetéttel is elérhető. A szükséges eszközt mindig a lábspecialista határozza meg. A krónikus lábfekély gyógyulása több hónapot is igénybe vehet!
 

Szélsőséges esetben, ha a fertőzés nem gyógyul, az orvos javaslatot tehet a fekélyes lábujj vagy láb eltávolítására. Ez csak a legsúlyosabb esetekben és utolsó megoldásként fordul elő – mégis rengeteg amputáció történik évente.
Ne felejtse el: a fekély kialakulása megelőzhető!

 

HOGYAN ÁPOLJAM A LÁBAIMAT?

Tegye rutinná lábainak napi ápolását. Minden nap mossa meg és hidratálja a lábát és ellenőrizze, nincsenek-e a bőrén sérülések vagy elváltozások. Hordjon megfelelő cipőt és zoknit! A lábbal kapcsolatos bajok jelentős részét a nem jó méretű és rosszul illeszkedő cipők okozzák. Válasszon jól cipőt, olyant, ami megvédi és megtámasztja a lábát. Sose járjon mezítláb!
Gondozza a lábát. Kezeltesse azonnal köröm és bőr problémáit és ápolja a lábkörmeit.
Ha észreveszi, hogy elváltozás kezd kialakulni, tegye meg gyorsan a szükséges lépéseket! Tanulja meg kezelni a sérüléseit, és tudja, hogy mikor kell segítséget kérni, ha a probléma kezd súlyosabbá válni.

3 LÉPÉS - 3 PERC – A NAPI RUTIN 3 LÉPÉSE
1. Lépés: Ellenőrizze a lábát
Holnaptól tehát figyel minden kis változásra a tegnaphoz és a korábbi napokhoz és hetekhez képest. Keressen: duzzadást, bőrpírt, egyéb bőrszín elváltozást–, pl. sápadtságot, lehorzsolódott, lila bőrrészt,sebeket: hólyagot, vágást, sebből szivárgó folyadékot  – különösen, ha alig, vagy egyáltalán nem érez a lábában fájdalmat.

 

Ha nehéz lehajolni, vagy nem tudja közel húzni magához a lábát, használjon tükröt! Tegye le a földre, hogy a sarkait is ellenőrizhesse, vagy kérjen meg valakit a vizsgálatra, pl. házastársát, gondozóját.

 

Az apró sérülések, vágások, karcolás otthon könnyen ellenőrizhetők. Tisztítsa meg a sérülés helyét, kenje be antiszeptikus krémmel és tegyen rá száraz, steril kötést. Ellenőrizze rendszeresen a sebet, és ha bármi jelét látja fertőzésnek (bőrpír, duzzanat, a sebből szivárgó nedvesség), azonnal forduljon kezelőorvosához.

Ha két napnál tovább megmaradó elváltozást vesz észre a lábán, forduljon kezelőorvosához.
 

2. Lépés: Mossa a lábát szappannal és meleg vízzel.
Ellenőrizze a vízhőmérsékletet, mielőtt a lábát beletenné, hogy biztosan ne legyen túl forró. A könyökét vagy a tenyerét vízbe merítve ellenőrizhető legjobban.

 

A lábmosáshoz használjon normál finom szappant vagy lemosót. Ne áztassa a lábát, és ne „áztassa” magát hosszan a fürdőkádban. Az áztatás felpuhítja a bőrt, ami azután könnyebben sérül meg.
Alaposan szárítsa meg a lábát, különösen lábujjai között legyen száraz a bőre, ehhez mindig puha törölközőt használjon. Ha egészen szárazra törli a bőrét, az segít megelőzni a fertőzéseket.

3. Lépés: Használjon hidratáló krémet
Kérjen tanácsot a podiátertől, hogy az ön esetében milyen hidratáló kenőcsöt ajánl. Lába bőrének minden állapotára létezik megfelelő hidratáló krém.

 

A hidratáló krémet lábainak megszárítása után kell használni – lába minden részén dörzsölje be bőrébe a krémet, alul és felül, hogy lágy legyen. Ne kenje be a lábujjak között, mert ha ezen a részen nedves a bőr, a fertőzések könnyebben megtalálják. Hintőport legfeljebb kis mennyiségben használjon, mivel összecsomósodva tömítő hatása van, ami növeli a fertőzések kialakulásának lehetőségét.

 

HOGYAN KEZDJEM?
 

A napi lábápolás rutinszerű menete: Természetesen, amellett, hogy segít megelőzni a lábbal kapcsolatos problémákat, a bőrápolási rutin segíti megőrizni lábának jó állapotát is. A rugalmas és egészséges bőr és láb nem csak jól néz ki, hanem nagyszerű érzés is!

 

Válassza ki lába mindennapos vizsgálatának helyét és időpontját. Lehet ez a hálószoba, felébredés után, vagy a fürdőszoba, a zuhanyozást követően. Alakítsa úgy az idejét, hogy minden nap ugyanakkor végezze a lábvizsgálatot. Ha mindig ugyanazon a helyen és időpontban teszi, rövidesen automatikussá válik.

 

Ha nehezen jut eszébe lábának ellenőrzése, vizsgálta, használjon emlékeztetőket, például állítson be emlékeztetőt a mobilján, helyezzen el ilyet a fürdőszobatükrön, stb.

 

Vágjam, ne vágjam? Ha eléri és jól látja a lábát ahhoz, hogy le tudja vágni a körmeit, akkor nincs ok arra, hogy ne saját maga végezze el a körömvágást. De ha sérültek az idegek vagy vérellátási problémák vannak a lábában, csak akkor vállalkozzon e feladatra, ha ennek módját egy podiáter vagy szakápoló megmutatja. A podiátere olyan lábápolási szakember legyen, aki megtanulta, hogyan kell kezelni a cukorbetegek lábát!

 

Ha saját maga ápolja a körmeit, legyen rá gondja, hogy a körmöket ott vágja le, ahol túlnőnének a lábujjon. Ezt általában 6-8 hetente kell megtenni. Használjon jó minőségű körömcsipeszt és körömreszelőt. A lábujj alakját követve vágja a körmeit, és körömreszelővel reszelje simára a durva éleket. Ha a köröm oldalsó részét kivágja vagy a körmöt túl rövidre vágja, azzal károsítja a körmöt és benövést okozhat.

Körömmel kapcsolatos problémák
Ha benő a lábkörme, vagy ha úgy véli, körömfertőzést kapott (könnyen törik, vastagszik, elszíneződik), ne kezdje el saját maga kikezelni. Kérjen időpontot podiátertől, szakápolótól vagy orvostól.

 

Használhat körömlakkot lábkörmeire. De ha mindig be vannak kenve a körmei, nem biztos, hogy észreveszi a körömbetegségeket, a fertőzéseket. Tehát mossa le rendszeresen a körömlakkot, majd lakkozza újra a körmeit, közben pedig ellenőrizze az állapotukat. Legyenek olyan időszakok is, amikor egyáltalán nem használ körömlakkot.
Pedikűrt is igénybe vehet, de csak szakképzett pedikűröshöz járjon, aki tud olyan szépségápolást nyújtani, ami megfelel a diabéteszeseknek. Ezt előre kell egyeztetni.

 

Sok diabéteszes használ kereskedelemben kapható lábfürdő készüléket, de csak körültekintően szabad élni vele. Ellenőrizze a víz hőmérsékletét, mielőtt belelép: ne legyen forró. Ha a podiátere, szakápolója vagy kezelőorvosa szerint károsodtak a lábában lévő idegek, nem szabad ilyen eszközt használni! A láb tetoválása is veszélyes lehet egy diabéteszes számára. Hiszen az eljárás roncsolja a bőrt, ami fertőzésekhez vezethet.

 

Ha általában nincs problémája a lábával, nem szükséges másként ápolni szabadsága idején, mint a hétköznapokban. Ugyanakkor némi előre tervezéssel és ésszerű óvintézkedések mellett egyszerre élvezheti a nyaralást, és meg tudja őrizni lábának egészségét.